Ana Sayfa - Kutup Yıldızı  
 
 


Prof. Dr. Mustafa Samastı: İnsan ve Oruç
Prof. Dr. Mustafa Samastı: İnsan ve Oruç
Dünya hayatı insan varlığının kronolojik olarak çok kısa fakat anlam boyutu itibarıyla en önemli devresidir. İnsan, bu dünyanın biyolojik bir parçası değil, geçici bir misafiridir. Dünyaya ait olan insanın bedenidir. Beden nefisle, nefis ise bir yönüyle şeytanla irtibatlıdır. Bu irtibat kişinin kendi varlık hakikatinden uzaklaşıp gaflete dalmasına yol açar.
12 Ağustos 2011 Cuma 10:55
Kaynak: kutupyildizi.org.tr
Arkadaşına Gönder Yorum Ekle Yazdır Yazdır Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google'da paylaş Delicious'ta paylaş Digger'da paylaş Yahoo'da paylaş
 
Rahmanın zikrinden gafil kalana derhal bir şeytan musallat ederiz (Zuhruf suresi; 25).”
Dünya, insanın yaradılış amacına, kemale ulaşması için bilinç ve marifet kazanacağı bir alt basamak; kendisine verilen imkân ve kabiliyetlerin sınanacağı bir imtihan sahnesidir. “Dünya” sözcüğü de kelime anlamıyla (deni: alçak, aşağı; edna/dünya: daha aşağı) bu gerçeğe işaret eder. Bu seviye nefsin sınırsız istekleri yönündeki ölçüsüz davranışlar sonucu bir aldanış ve pişmanlığa; yahut en azından bir boşluk ve mahrumiyet duygusuna karşılık gelir. Buradan çıkıp kurtulmak veya büsbütün batağa saplanmak kişinin özgür ifadesi ve kumandasına bırakılmıştır. Kendini heva ve hevesine kaptırmak düşüş için yeterli iken; kurtuluş aktif bir çabayı, mutlak gerçeklikten bir an bile kopmamayı gerektirir.
İnsanın bu genel aldanış haline güçlü vurgu yapılan Asr suresinde, sadece hakikate inananlar, yararlı davranışlarda bulunanlar ve bu hususta birbirlerine destek olanların kurtulabileceği beyan edilir.
Kötülüğe eğilimi olan nefis ve onun zaaflarını sürekli kollayıp her fırsatta onu saptırmaya çalışan şeytan “İnsani yolculuğun” amansız iki düşmanıdır. Bu iki düşmana karşı korunmanın en etkin yolu nefis tezkiyesidir.
Nefis, insani tekamülün hem temel aracı, itici gücü, hem de en büyük engelidir.
Muhakkak ki, nefsini arındıran kurtuluşa ermiş, kötü arzularının peşine takılan ise kendine yazık etmiş, helake sürüklenmiştir (Şems; 9-10).”
Nefis, insanı şirke sürükleyen baş faktördür. Şirk, insanın varlık gerçekliğini parçalayan, Rabbi ile ilişkisini koparan, gaflet halinin zirvesi, dolayısıyla insanın bizzat kendine karşı işlemiş olduğu en büyük zulümdür.
Nefsin kötülüklerine, şeytanın hile ve tuzaklarına karşı insan çok zayıftır. Bunun için en büyük güce sığınmaya ve O’nun yardımına ihtiyacı vardır. Bu yardım insana sabır ve namaz aracılığı ile ihsan edilir (Bakara; 45)
Allah’ın yardımı sabredenlerle beraberdir (Bakara; 153).”
Oruç bir sabırdır ve zorluklara karşı büyük bir güç kazandırır.
“Ey iman edenler, Allah’dan sakının, O’na yaklaşmaya vesile arayın, Allah yolunda gayret gösterin ki, felaha erişesiniz (Maide; 35).”
Sabır (Oruç) Allah’ın yardımına, rahmetine kapı açan güçlü vesilelerden biri, O’na yaklaşma vasıtasıdır.
Dolayısıyla, namaz ve oruç insanı zora koşmak için değil; insanın önündeki zorlukları, engelleri aşması, Allah’a yaklaşmasına vesile olması için ihsan edilmiş iki büyük imkân, manevi güç ve enerji kaynağıdır.
Muhakkak ki insan kendini müstağni (güçlü, ihtiyaçsız) görünce azar (Alak; 6-7)”
Oruç, açık bir şekilde insanı nefsiyle yüzleştirir, ona haddini bildirir, acziyetini, muhtaçlığını açığa çıkarır, onu dizginler, sakinleştirir, doğru ve dengeli davranmasını sağlar.
Açlık duygusu nefsin son kalesidir. Tüm diğer duygu ve hisler ortadan kalktığında bile açlık hissi devam eder. Bu nedenle oruç nefis terbiyesinde son derece etkilidir. Oruç, meşru dairenin gerisine çekerek günahlara karşı nefse büyük bir direnç ve korunma sağlar. Bu nedenle oruç tüm ümmetlere farz kılınmıştır.
Sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de oruç farz kılındı, ta ki korunasınız (Bakara; 183)”
Oruç nefis terbiyesinden ibaret değildir. Bunun yanı sıra nefis kuşatmasının kalkmasıyla manevi melekelerin serbestleşmesini, Allah’ın sınırsız tecellisine mazhariyet ve yüksek derecelere erişmeyi sağlar. Bir bakıma oruç insanın bedensel varlığını aşma tecrübesidir.
 
 
  Haber Fotoğrafları

 

 

Yorum Sizin! Siz de yorum yapın | Tüm yorumları oku

 

 

  SAĞLIKLI HAYAT PANELLERİ Kategorisinde Son Eklenenler  
Sağlıklı Hayat Paneli Büyük İlgi Gördü
Prof. Dr. Mustafa Samastı: İnsan ve Oruç
YAZARLARIMIZ
Mustafa SAMASTI 
Tıp Eğitiminde Sağlığın Yeri: Bir Özeleştiri Denemesi
Selahattin SEMİZ 
Bir Başhekimin Covid Hatıraları
Hüseyin Yürük 
40 Yaşından Sonra Ortaya Çıkan Hastalıklar
TÜM YAZARLARIMIZ 

GÜNCEL MAKALELER
Sedat Erol 
Yabancı İşçi İstihdam Projesi
Abdülkerim Karaağaç 
Bir Diş Hekiminin Hatıraları
Hüseyin Yağmur 
Osmanlı Devleti’nde Kolera Günleri
 
GÜNCEL SAĞLIK HABERLERİ  
 Amasyalı Sabuncuoğlu Şerefeddin
 Eski Türkçe Tıp Yazmalarından Kaşıntılı Cilt Ha...
 İbn-i Sînâ
 Aşı Tereddütü Ve Eczacının Rolü
 Kurban Bayramında Beslenme Önerileri
 Sağlıklı Beslen, Sağlıklı Yaşa
 Sağlık araştırmalarının mayınlı tarlası: Sağlık...
 VARİKOSEL (Erkekte Kısırlığın en sık sebebi)
 İlaçsız Hayat Mümkün mü?
 İlaçlar ve Bedenimizin Biyolojik Saati
 Misyonerlerin Osmanlı topraklarındaki sağlık fa...
 
  copyright © kutupyildizidernegi.org.tr
Bize Ulaşın | RSS | Sitene Ekle | Reklam | Sık Kullanılanlara Ekle | Giriş Sayfam Yap